Reklam Ver!Çok uygun fiyata sitemize reklam vermek için tıklayın.

Cpanel İle Directadmin Arasındaki Fark Nedir?

Cpanel İle Directadmin Arasındaki Fark Nedir?

Directadmin ve CPanel ile ilgili olarak son dönemlerde çok ciddi tartışmalar ortaya çıkmaya devam ediyor. Hangisi daha iyi? Aslında buradaki amacımız az da olsa bu sorunun yanıtını en doğru hali ile siz değerli kullanıcılarımıza sunabilmek olacaktır. Günümüz modern web sistemlerini incelediğimizde insanların hayatlarını kolaylaştıracak farklı yazılımlar daima yenilenmekte ve insanlara sunulmaktadır. Sunucu yönetimi konusunda bilinmesi gereken en önemli konuların başında da kuşkusuz ki panel kullanımı gelmektedir.

Sunucu firmaları, müşterilerine bu anlamda sürekli olarak farklı çözümler sunmak durumundadırlar. Aslında bu bir zorunluluk değildir. İnsanlar, en çok hangi paneli kullanırken kolaylık hissediyorlar ise hosting ya da bu gibi hesaplarda genellikle popülariteye göre hareket edeceklerdir. VPS alacağınız zaman ise kullanacağınız paneli sizler seçer ve lisans ücretini ödemek durumunda kalırsınız. Her panelin birbirine nazaran kolaylıkları olduğu gerçeği asla yatsınamaz. Bu nedenden dolayıdır ki panelleri teker teker ele almak gerekir.

DirectAdmin ÖzellikleriGünümüzün kurumsal çözümleri için en çok kullanılan yönetim panellerinden birisi olarak dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Şahsım adına yorumlar yaptığımı unutmamanız gerekiyor. DirectAdmin paneli, gerek kullanımı ve gerekse sunduğu güvenlik önlemleri ile çok daha etkili ve kaliteli yönetim panellerinden birisidir. Günümüz amatör lamer dediğimiz kendini birşey sanan kişiler, DirectAdmin yönetim panelinin işleyişi hakkında net bir şekilde fikir sahibi olamadıklarından dolayı hackleme konusunda sıkıntı yaşarlar.

Türkçe kullandığınız takdirde son derece kullanışlı ve etkili bir yönetim paneli olduğunu rahatlıkla söyleyebilmekteyim. Öyle ki VPS ya da sunucu aldığınızda bu paneli kullanmanız sizlere birçok fayda sağlayacaktır. Şimdi bu panelin sizlere sunduğu kolaylıkları maddeler halinde inceleyecek olursak;

Kolay bir arayüze sahiptir. İhtiyacınız olan tüm alanları tek bir ekran üzerinden yönetebilirsiniz.SSH komutları ile birlikte rahatlıkla yönetimini sağlayabilirsiniz.Sunucu aldıysanız “Brute Force Monitörü” sayesinde sisteminize girmeye çalışan İP adreslerini olduğu gibi bloklayabilirsiniz.Kolaylıkla kullanıcılar oluşturabilir, silebilir, hosting ya da reseller paketleri oluşturabilirsiniz.DirectAdmin ile birlikte mail sunucusu için ayrı, hosting için ayrı hosting ya da bu gibi hesaplar tanımyalabilirsiniz. (Sorgu Yönlendirme)Tek bir tıklama ile FTP yedeği, mail yedeği, veritabanı yedeği, FTP kullanıcılarının yedeklerini alabilir, tek bir hareket ile kurabilirsiniz.cpanel-logo

CPanel ÖzellikleriTürkiye’nin en çok kullanılan yönetim paneli cPanel olarak bilinmektedir. WHM aracılığı ile geliştirilmiş bir sistemdir. Son derece kolay kullanıma sahiptir ve yaygınlık seviyesi muazzamdır. DirectAdmin sisteminin aksine bu sistemi bireysel, kurumsal ya da deneysel olarak tüm sistemlerde rahatlıkla kullanabilme şansına sahip oluyorsunuz. Türkçe olarak kullandığınızda son derece kaliteli ve etkili bir yönetim paneli olarak nitelendirebiliriz.

Sistemin özelliklerini siz değerli okuyucularım için derleyerek ayrım yapabilmeniz için maddeler halinde sunuyorum. Şimdi CPanel kullanımını inceleyelim.

Pratik hosting paketleri oluşturabilirsiniz.Veritabanı yönetimi ve Phpmyadmin erişimi son derece güvenilir ve basittir.Suspend yönetimi kolaydır.Güvenlik açısından şahsen söylemeliyim ki DirectAdmin’den biraz daha amatördür.SSH komutları ile birlikte rahatlıkla yönetimini sağlayabilir, bir komut ile tüm sistemi yedekleyebilirsiniz.Hızlı ve etkin bir sistemdir. Bilmeyenler için ilk kullanımda “TUTORİAL” yani tanıtım videosu izlemenize olanak sağlar.Ücretsiz TRİAL sürüm CPanel kullanabilme şansına sahip olursunuz.Kısaca özellikleri bu şekilde inceleyebiliriz. Ben iki sistemi de yıllardır iki ayrı sunucumda kullanmaktayım. Bana sorarsanız hangisi iyi diye, şahsım adına konuşuyor ve DirectAdmin çok daha iyidir diyorum.

SENDE BİR YORUM YAZ