Reklam Ver!Çok uygun fiyata sitemize reklam vermek için tıklayın.

TÜRK BAYRAĞININ KULLANIMI VE ANLAMI

TÜRK BAYRAĞININ KULLANIMI VE ANLAMI

Her bayrak farklı bir ülkeyi temsil eder ve üzerinde yer alan şekiller ülkenin sembolik değerleridir. Hangi ülke olursa olsun, içerisinde yaşayan insanlar için gurur kaynağıdır ve manevi değeri oldukça yüksektir. Çünkü bayrak, aslında ülkelerinin bağımsızlığının önemli bir göstergesidir. Aynı zamanda onları diğer devletlerden ayırmaya yarar. Tarihe bakıldığında Türk ulusunun bayrak simgesi ve rengi değişiklik göstermiştir. Bunun sebebi, tarih boyunca gelişen ve efsane haline gelen olaylardır. Bu olayların sembol ve renk şeklinde bayrağa yansıtılması ise bir bakıma ülkenin tarihiyle duyduğu gururu simgeler. Tüm bu sebeplerden dolayı bayrağa; her vatanın bağımsızlığını, bütünlüğünü ve saygı duyulması gereken bir geçmişi olduğunu simgelediğinden saygı gösterilir.

Türk bayrağının anlamı, simgelerin ve bayrak renginin nasıl olduğu konusunda birkaç görüş bulunur. Bunlardan birine göre, hilal İslamiyet’i; yıldız ise Türklüğü temsil eder. Kırmızı renk de toprağa karışan kan anlamına gelir. Bir diğer görüşte de Ay-Yıldız sembolü Orta Asya’dan gelen Türklüğü, kırmızı renk ise vatanı temsil eder. Türk bayrağının ölçüleri farklı şekillerde olabilir. Özellikle resmi günlerde, törenlerde ve topluluğunun yoğun olduğu kesimlerde birçok bayrakçı tarafından dağıtılan bayraklarda görüldüğü üzere birçok farkı boyutta üretilir.

Ülkemizde bayraklar sabah saat 08.00’de çekilir. Güneş batarken ise indirilir. Milli bayramların olduğu günlerde ve hafta tatillerinde ise tatil başladığı andan itibaren çekilir. Tatilin bittiği günün akşamında ise geri indirilir. Eğer devlet protokolleri gereği yas ilan edilme gibi bir durum olursa, bayrak ilk önce gönderin tepesine çekilir. Ayrıca cumhurbaşkanlığı binasında ve aracında da bulundurulur. Eğer Türk bayrağı diğer ülkelerinin bayraklarıyla birlikte çekilecekse, bayrağın sağ tarafta olmasına özen gösterilir. Bunun dışında askerlerin, yurtiçinde ve yurtdışında ülkeyi temsil eden kişilerin ölümleri halinde de tabuta Türk bayrağı sarılır. Ülkemiz için çok büyük önemi olan bayrağın kesinlik yırtık, yıpranmış ve kirlenmiş olmaması gerekir. Ayrıca üzerine basmak veya oturmak bayrağa yapılan büyük bir saygısızlık olarak görülür. Yapımında kullanılan kumaş materyalinin kalitesi ve kullanılan rengin canlılığı oldukça önemlidir. Eğer renk ve kumaş istenilen şekilde değilse, bayrağın kullanılması mümkün değildir.

SENDE BİR YORUM YAZ